Mám cukrovku ve stáří (68)


Beru léky, držím dietu a mám kolísavé výsledky hladiny cukru. Ale jak to? Vždyť držím poctivě dietu... Asi se málo hýbu. Aby ne!

Trápí mě artróza kolen a kyčlí, taky jako diabetička jsem unavená, mám potíže se zrakem, často chodím na toaletu atd....

Chcete-li si dát pozor na zdraví svého srdce-hlídejte si následující 4 hodnoty:

  • Krevní tlak-čím nižší-tím lepší.Udržujte si ho na 120/80 torr.
  1. Cholesterol-hodnota celkového by měla být do 5 mmol/l.Klíčový je HDL-jeho hladina by měla být vyšší než 4 mmol/l.Naopak LDl by měl být co nejnižší.
  2. Krevní cukr- ideálně mezi 4 - 6 mmol/l.Vyšší může být příznakem cukrovky.
  3. Objem pasu-u žen - by měl být do 88 cm - 90 cm, u mužů do 100-102 cm.

Rychle, stručně a přehledně, tedy \"v kostce\" se tentokrát dozvíte, jak se projevuje, diagnostikuje a léčí cukrovka 2. typu, co je její příčinou a jaké zdravotní komplikace hrozí do budoucna, pokud pacient nedodržuje vhodnou léčbu a životosprávu.

Diabetes mellitus 2. typu

Podstatou tohoto onemocnění je snížená citlivost tkání na inzulín související zejména s nadměrným množstvím tuku v těle. Organismus musí k udržení normálních hodnot glykémie produkovat stále větší množství inzulínu. Ve chvíli, kdy je schopnost produkce inzulínu na maximální možné hranici, začne koncentrace glykózy narůstat a choroba se projeví. V prvních letech tohoto onemocnění jsou pacienti většinou léčeni "tabletkami", v pozdějším období je však často nutná léčba inzulínem.

Věk nemocného: diabetes 2. typu se objevuje obvykle u starších lidí, začátek je na rozdíl od diabetu 1. typu často nenápadný a někdy se zjistí až při rozvoji diabetických komplikací.

Příznaky: vzhledem k tomu, že u diabetu 2. typu je nedostatek inzulínu částečný a nikoliv úplný, glykémie stoupá pomalu a tělo se vyšší hladině cukru přizpůsobuje. V důsledku toho se mohou projevit stejné příznaky jako u diabetu 1. typu, budou však méně intenzivní.

Rizikové faktory: nadváha, nedostatek pohybu, nevhodná dieta a stres, do určité míry dědičnost.

Diagnostika: stejná kritéria jako u diabetu 1. typu, tj. o diagnóze cukrovky svědčí přítomnost klinických příznaků a náhodná glykémie (hladina krevního cukru) vyšší než 11,1 mmol/l nebo následná hodnota glykémie ze žilního odběru nalačno vyšší než 7,0 mmol/l (stačí jedno stanovení) nebo chybění klinických projevů a nález glykémie v žilní krvi nalačno vyšší než 7,0 mmol/l po osmihodinovém lačnění - provádí se ranní odběr nalačno (třeba ověřit aspoň dvakrát) nebo nález hladiny krevního cukru za 2 hodiny při provedeném orálně glukózo - tolerančním testu (oGTT) nad 11,1 mmol/l.

Léčba: správnou diabetickou dietou a odpovídajícím fyzickým cvičením (tedy změnou životního stylu), léčba může rovněž zahrnovat léky (perorální antidiabetika - např. metformin, sulfonylurea, gliptiny atd.), které ovlivňují citlivost tkání na inzulín nebo zvyšují vylučování inzulínu. Po určité době může dojít k selhání léčby dietou i tabletami a k dosažení uspokojivé kompenzace diabetu je nutná léčba inzulínem. I zde zůstává cílem léčby udržet cukr v krvi na přijatelné hladině a zabránit poškozování cév zvýšenou hladinou cukru v krvi.

Komplikace: podkladem komplikací je dlouhodobé nepříznivé působení zvýšené nebo vysoké glykémie na stěnu cév a nervů. V případě, kdy je poškozena stěna cévy, může dojít k zúžení či úplnému uzavření s trvalými následky jako je infarkt srdce, cévní mozková příhoda, porucha zraku, funkce ledvin nebo nervů, diabetická noha. Tyto změny jsou nevratné, lze jim však předcházet správnou léčbou cukrovky, udržováním doporučených hodnot glykémie.
• Akutní komplikace:
Hypoglykémie (pokles glykémie pod dolní hranici normálních hodnot, tj. pod 3,33 mmol/l; při hypoglykémii začíná váznout činnost mozku, dlouhodobější nebo těžší hypoglykémie může vést k bezvědomí a po jisté době i ke smrti; příznaky: zmatenost, závratě nebo malátnost, pocení, třes těla, hlad, bolest hlavy, rozostřené vidění, nervozita a strach; opatření: vypít ovocnou šťávu nebo jiný sladký nápoj,
sníst kostku cukru nebo několik bonbónů, ne čokoládu)
Hyperglykémie (při zvýšené hladině krevního cukru nad normální hodnotu - obvykle 5,6 mmol/l - ranní glykémie, nebo vyšší jak 11,1 mmol/l kdykoliv během dne); patří k prvotním příznakům diabetu; příznaky: velká žízeň; vylučování velkého množství moči; ztráta chuti k jídlu, úbytek hmotnosti; slabost, ospalost; pocit na zvracení, zvracení, bolesti břicha, bolesti hlavy; pocit pálení v ústech; rychlý puls; zrudlá kůže; příčinou je nejčastěji: zanedbávání selfmonitoringu - chyby inzulínové léčby - nízké dávky, vynechávání injekcí, nebraní léků, chyby ve stravování - příliš mnoho sacharidů; nedostatek fyzické aktivity, průvodní nemoc - infekce, horečka, otrava jídlem, trauma, chirurgický zákrok; hyperglykémie je škodlivá, neboť vede k dehydrataci a ztrátě minerálů)
Ketoacidóza (příznaky ketoacidózy: glykémie vyšší než 13 mmol/l, přítomnost ketolátek v moči, acetonový zápach z úst, časté zvracení - nutný převoz do nemocnice; prevence: pravidelné vyšetřování glykémie, přesné a důsledné podávání inzulínu, dodržování dietního a pitného režimu)

• Chronické komplikace: poškození až úplná ztráta zraku (diabetická retinopatie), trvalé a nevratné onemocnění ledvin (diabetická nefropatie), poškození nervů zejména na dolních končetinách, ale i v mozku, srdci, zažívacím ústrojí a jinde (diabetická neuropatie), cévní mozkové příhody čili mozkové mrtvice, ischemické choroby srdeční se srdečním infarktem, ischemické choroby dolních končetin.


Nemoc, až ta většinou přiměje člověka, aby změnil svůj životní styl - zhubl, přestal kouřit... Když onemocníte cukrovkou, lékař kromě léků doporučí i tzv. diabetickou dietu. Proč? V jídelníčku musíte omezit všechny cukry. Nejen ten, kterým si sladíme čaj, ale i sacharidy, které se skrývají v pečivu, přílohách, některých jogurtech, ovoci... Pacienti tak nejenže srazí hladinu cukru v krvi, ale začnou i hubnout!

Právě proto doporučují tento dietní režim někteří odborníci nejen pro cukrovkáře, ale všechny lidi s nadváhou či obezitou.

Diabetická dieta patří mezi »složité«, u nichž je třeba nad přípravou jídla přemýšlet a řídit se přesným složením jednotlivých potravin. Je totiž třeba omezit nejen energetický příjem celkově, ale zaměřit se zejména na cukry (sacharidy) a tuky.

"Musíme si uvědomit, že se cukry vyskytují i ve vázané formě v pečivu, těstovinách, rýži, bramborách i např. mléčných výrobcích. Diabetici i obézní lidé mají obvykle zvýšené hladiny tuků v krvi, proto je třeba omezit i tuky," vysvětluje primářka Jana Čepová.

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky